Úvod > Aktuality, Informace, Odkazy > Vzpomínka na Jožu Vochalu

Vzpomínka na Jožu Vochalu

Přestože není naším rodákem (narodil se 12. 3. 1892 ve Starém Městě u Frýdku, žil v naší obci téměř třicet let a zapsal se do kulturního dění v obci jako nikdo jiný. Joža Vochala byl především slezským národopisným pracovníkem. Zájem o národopis a historii Těšínského Slezska jej pak doprovázel po celý život. Již v roce 1908 při oslavách 60. výročí ukončení roboty v Sedlištích, byl jedním z jejich organizátorů. V době před 1.světovou válkou byl již vedoucí osobností kulturního dění v obci a své vrstevníky převyšoval inteligencí, zapálením pro věc a obětavostí. Byl vedoucím Besídky venkovského dorostu, kdy se u podařilo seskupit mladé lidi ke sběru slezských písní, tanců a zvyků.

Ve 20. letech minulého století se Vochalovi podařilo zorganizovat sdružení tanečníků známo jako Lašské národopisné sdružení „Sedlišťané“, které nemělo v regionu obdoby. Sdružení propagovalo naši obec a Slezsko nejen v blízkém Frýdku, ale i vzdáleném Hradci Králové a v roce 1924 dokonce v Praze.

Nelze opomenout ani Vochalovou činnost publicistickou. Je autorem stovek článků, které jsou rozesety v různých novinách, časopisech a tehdy populárních kalendářích s tématy národopisu a historie Těšínského Slezska.

Vochala byl i aktivním bojovníkem proti nacismu. Z počátku války byl vězněn v koncentračním táboře Buchenwald.

Joža Vochala umírá 26. 4. 1965 a je pohřben na sedlišťském hřbitově. Jakoby symbolicky jeho úmrtím došlo k ukončení činnosti Lašského národopisného sdružení „Sedlišťané“, které více jak 50 let vedl.

Zastupitelstvo obce Sedliště na své schůzi 30. března 2005 schválilo udělení čestného občanství in memoriam Joži Vochalovi jako první osobnosti obce.